Tensione nen Capitol,Trump mund të nxjerrë ushtrinë në rrugë

Mësymja e mbështetësve të Trump të armatosur në ambientet e brendshme të Kongresit amerikan është konsideruar si një përpjekje për grusht shteti nga kongresmeni republikan Adam Kinzinger.

Përmes një postimi në Twitter kongresmeni republikan del hapur kundër Trump duke i konsideruar këto veprime jo si protesta demokratike por si një grusht shteti.

“Kjo është një përpjekje grusht shteti”, shkroi Kinzinger në Twitter.

Nderkohe nga Virxhinia e SHBA, situatën kaotike dhe protestën e dhunshme në godinën Capitol në Uashingon ku ndodhet dhe Kongresi amerikan.

SHBA po kalon orë të errëta dhe rendi sot është shkelur kokë e këmbë.

Ne HBA situata mund të rëndohet gjatë natës, teksa duke cituar një mikun e tij blogger pro Trump, Presidenti në detyrë i SHBA mund të përdorë ‘butornin nuklear’.

Ky veprim do të sillte nxjerrjen e ushtrisë në rrugë për të vendosur rendin, edhe pse Uashington DC këtë pasdite do të mbyllë gjithë qarkullimin për banorët në një tentativë për të frenuar trazirat.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *