Dita e fundit e 2020, Ministria e Shëndetësisë publikon bilancin e rasteve me COVID në 24 orët e fundit (SHIFRAT)

Viti 2020 mbyllet me 589 raste të reja infektimesh me koronavirus dhe 449 të shëruar.

Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije shifrat për 24 orët e fundit. Fatkeqësisht 7 pacientë nga mosha 55 në 82-vjeç nuk kanë mundur ta fitojnë betejën me Covid-19.

Kujtojmë se shifrat e datës 1 dhe 2 janar do të komunikohen të përmbledhura në datën 3.

NJOFTIMI I PLOTË:

Në 24 orët e fundit janë shëruar 449 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 33,634 që nga fillimi i epidemisë.

Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 284 pacientë, 26 në terapi intensive nga të cilët 8 pacientë janë të intubuar.

Fatkeqësisht me gjithë përpjekjet e mjekëve, 7 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me COVID19; 3 qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Durrësi, 1 qytetar nga Fieri, 1 qytetar nga Vlora, 1 qytetar nga Miloti, të moshave 55-82 vjeç.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u drejtohet qytetarëve të mos neglizhojnë asnjë shenjë të sëmundjes dhe të kontaktojnë për çdo dyshim me mjekun e familjes nëpërmjet linjës së gjelbër 0800 40 40. Gjithashtu në numri unik 127 i Urgjencës Kombëtare, ku mund të telefononi kur dyshoni se keni shenja të sëmundjes dhe duhet të kryeni testimin për COVID19 apo nëse keni nevojë për trajtim të specializuar spitalor në spitalet COVID. Spitalet dhe Urgjenca Mjekësore do të jenë në gadishmëri 24 orë me ekipe të përforcuara për festat e fundvitit.

COVID-19 – Statistika (31 Dhjetor 2020)

Raste të reja ditore         589

Të shëruar në 24 orë      449

Të shtruar në spitale      284

Humbje jete në 24 orë   7

Testime ditore              2,350

Testime totale            262,910

Raste pozitive             58,316

Raste të shëruara       33,634

Raste Aktive                23,501

Humbje jete                1181

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 13547

Fier  1632

Shkodër   1289

Durrës  1235

Vlorë   969

Korçë    961

Lezhë  890

Elbasan 891

Berat  763

Gjirokastër 476

Kukës 431

Dibër  417

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *