VENDI

U DHA URDHËR SE PENSIONI DO SHPËRNDAHEJ NË SHTËPI BASHKIA FIER VE NE DISPOZICION NUMRAT E RAJONEVE

Ndonëse u dha urdhër se çdo pensionisti do tu dërgohet në shtëpi pensioni, disa prej tyre në fier u janë drejtuar sporteleve. Ajo që është më shqetësuese, është fakti se në disa pika të postës u shpërndahen në dorë paratë të moshuarve. Nderkohe Bashkia Fier ka vendosur ne dispozicion te pensionisteve numrat e telefonave per […]

VENDI

PESË RASTE TË REJA ME COVID 19 NË SHQIPËRI, 3 JANË ITALIANË

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë shfaqur 5 raste të reja me koronavirus, 3 prej të cilëve janë shtetas italianë, të cilët ndodheshin në Shqipëri. Drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik, Albana Fico në daljen për mediat, tha se dy rastet e tjera janë nga Kavaja, një 80 vjeçar dhe nje 42-vjeçar. […]

VENDI

BUKURIE BALLA APEL INSTITUCIONEVE PER NDIHME

Bukurie Balla 68 vjece nga qyteti I Fierit jeton e vetme ne banesen e saj dhe ne situaten e krijuar nga koronavirusi ajo pohon se rezervat ushqimore I kane mbaruar dhe medikamentet mjekesore jane drejt fundit. Ajo I ben apel te deshperuar institucioneve per ndihme pasi ndodhet e izoluar ne banesen e saj.

VENDI

ALUSHI PUSHTETI LOKAL TE NA NDIHMOJE BANORET JEMI TE IZOLUAR NUK PO PUNOJME

Me shumë se 200 familje të komunitetit rom që jetojë në fshatin drize të Njësisë Administrative Qendër afrim I ri të vetekarantinuar ne kuadër të masave të aplikuar nga qeveria për Koronavirusin po përballene me vështirësi ekonomike për të përballuar jetë në izolim.Kete ka pohuar kryetari I komunitetit rom Panajot Alushi.

VENDI

TEMPERATURAT E LARTA NXJERRIN VLONJATËT NË RRUGË, NUK MBAJNË MASKA DHE DOREZA

Temperaturat e larta dhe rrezet e diellit kanë bërë që shumë qytetarët në Vlorë të dalin në rrugë. Por daljet në rrugë nuk kanë respektuar rregullat dhe masat mbrojtëse, duke dalë pa maskë dhe doreza. Ndërkohë, lëvizja e automjeteve ka qenë më e paktë, duke lëvizur vetëm makinat e kompanive me autorizim.

VENDI

SHAHINI S’KA ENDE VENDIM PËR SHTYRJEN E SHKOLLËS PËRTEJ 23 MARSIT

Deri tani ministria e Arsimit nuk ka marrë ende një vendim për ecurinë e zhvillimit të mësimit, pas situatës së krijuar me koronavirusin. Në një videomesazh, ministrja Besa Shahini u shpreh se nëse procesi mësimor do të shtyhet sërish mësimi virtual do të vazhdojë, madje do të bëhen edhe vlerësime për nxënësit nëpërmjet rrjeteve sociale.