VENDI

NISIN PUNIMET PËR RIKONSTRUKSIONIN E RRJETIT TË UJËSJELLËSIT,SPECIALISTI DO TË PËRMIRËSOHET FURNIZIM

Ka filluar zbatimi i projektit per rrjetin bashkohore te ujesjellesit te Roskovecit .Rreth 134 milion leke eshte fondi i investimit i cili ka si objektiv permiresimin e furnizimit me uje per qytetin e Roskovecit ku perfshihen punimet per ndertimin e dy puseve te rinj dhe rikonstruksionin e dy puseve te vjeter gjithashtu do te ndertohen […]

VENDI

MUHAMETI PËRFUNDON NDËRTIMI I RRJETIT SHPËRNDARËS TË UJËSJELLËSIT DHE VENDOSJA E MATËSAVE TË RINJ, P

Pas perfundimit te punimeve per ndertimin e rrjetit shperndares te ujesjellesit ne fshatin Drize-Myrteza te njesise administrative Qender Afrim I Ri ka zgjidhur problemin e mungeses se ujit te pijshem per rreth 100 familje. Keshtu eshte shprehur kryetari I fshatit Ferit Muhameti.

VENDI

MBETJET E RREZIKSHME, PD: PROKURORIA TË HETOJË TRAFIKUN NDËRKOMBËTAR

Partia Demokratike i bëri thirrje prokurorisë të bashkëpunojë me prokurorinë e Leçes për të hetuar trafikun ndërkombëtar të mbetjeve të rrezikshme, duke ju referuar ngarkesës me amiant të bllokuar në tragetin që kishte ardhur nga Brindizi. Jamarbër Malltezi kërkoi nga organi i akuzës të dërgojë në Vlorë polici shkencore dhe të marrin mostrat për ti […]

VENDI

MANASTIRLIU: PROTOKOLL KOMBËTAR PËR KORONAVIRUSIN, BLUZAT E BARDHA NË GJENDJE GATISHMËRIE!

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka deklaruar se jane shtuar masat ne cdo pike kufitare, me dyfishimin e personeleve mjekësore në pikat kufitare, janë vlerësuar dhe kontrolluar 4500 udhëtarë në total, të ardhur nga jashtë, veçanërisht nga Italia, ku koronavirusi ka shënuar viktimat e para. Pas kontrolleve, udhëtarëve që vijnë nga zona me risk u […]

VENDI

KORONAVIRUSI, SHTOHEN KONTROLLET NË DOGANAT E JUGLINDJES. MJEKËT: NUK KEMI KONSTATUAR ASNJË RAST

Në të gjitha Pikat Doganore të vendit janë shtuar kontrollet për parandalimin e futjes së personave të prekur nga koronavirusi në vendin tonë. Në Pikën Doganore të Kapshticës janë shtuar kontrollet, ndërsa është dyfishuar personeli mjekësor.

VENDI

CAUSHAJ SEMUNDJET REUMATIZMALE TE ZEMERES, APEL PRINDERVE MOS NEGLIZHONI DHIMBJET E FYTIT TEK FEMIJE

Kujdesi nga semundjet reumatizmale te zemres, sipas mjekut kardiolog ne spitalin amerikan te Fierit u terhiqet vemendja prinderve te mos neglizhojne dhimbjet e fytit tek femijet pasi shkaktojne semundjet si steptokoku qe eshte dhe shkaktari kryesor i etheve reumatizmale.

VENDI

BANORËT URA E DËMTUAR RREZIKON TË SHEMBET, AUTORITETET LOKALE EDHE PSE E NJOHIN PROBLEMIN QËNDROJN

Ura qe lidh dy segmentet rrugore qe lidhin fshatrat Shqesishte , Beline, Marinez, Strum por dhe bashkine Roskovec si dhe me rrugen kombetare Fier Berat rrezikon te shembet per shkak te demtimit , sipas banoreve te zones ata vazdojne te jene te rrezikuar edhe pse prej vitesh kerkojne te nderhyhet me investime per rregullimin e […]

VENDI

BANORËT NE DISA LAGJE BASHKËJETOJNË ME UJËRAT E ZEZA, BASHKIA ROSKOVEC VJEL TAKSAT,POR NUK OFRON

Banoret e disa lagjeve te fshatit Marinez ndihen te kercenuar nga ujerat e zeza te cilat shkarkohen nga familjaret ne kanalet kulluese ujerave te bardha. Edhe pse i kemi pastruar vete kanalet kulluese perpara shtepive pasi bashkia Roskovec i kishte lene te bllokuara nga barerat dhe papastertite ashtu sic ndodhen aktualisht jashte funksionit ne zona […]

VENDI

DEPUTETI MALIQI: MANDATI IM DREJT DORËZIMIT

Deputeti Lefter Maliqi tha se mandati i tij është drejt dorëzimit. Në një konferencë për mediat, deputeti i qarkut të Beratit u shpreh se këtë gjë e ka paralajmëruar edhe më parë, pasi bëhet fjalë për interesa të vendit. Sipas tij, shumë deputetë të opozitës së re janë blerë nga kryeministri Rama.

VENDI

GREVA E URISË, NAFTËTARËT: KRYEMINISTRI NUK NA SHIKON, TË DIELËN DALIM NË PROTESTË MASIVE, AMBASADORËT TË KTHEJNË SYTË NGA NE

Grevistët e Ballshit janë futur në ditën e katërt të grevës së urisë. Ata sot janë shprehur se kërkojnë zgjidhjen e situatës dhe se nuk janë vizituar nga askush tjetër veçse nga mjekët. Po ashtu, ata janë shprehur se të dielën do të bëjnë një tubim shumë të madh, ndërsa të hënën do të futen […]