VENDI

SHTETRRETHIMI FORCOHET DEZINFEKTIMI CDO DITE

Shtetrrethimi sa vjen e behet me I forte ne Lushnje pasi ky qytet eshte future ne harten e kuqe sipas qeverise me 2 persona te konfirmuar me COVID19 te cilet ndodhen ne spitalin e infektivit. Drejtori I Drejtorise arsimore ne bashkine e lushnjes deklaron se dezinfektimi po kryhet pothuaj cdo dite.

VENDI

PAMJE ME DRON, 5 RASTE ME COVID 19, FIERI NË SHTET RRETHIM

Fieri është një nga qytetet që ka deri tani të paktën pesë raste të konfirmuara me koronavirus. Edhe ky qytet është future në karantinë zyrtarisht me vendimin e qeverisë. Qytetarët e kanë zbatuar urdhrin pasi kanë zgjedhur të qëndrojnë në banesat e tyre dhe të mos dalin.

VENDI

NGA E MARTA E GJITHË SHQIPËRIA NË KARANTINË

Kreu i qeverisë njoftoi se nga e marta, i gjithë territori i Shqipërisë do të jetë në karantinë. Lajmin e bëri me dije kryeministri Edi Rama në një komunikim në facebook nga shtëpia ku ndodhet i vetëkarantinuar si shumica e qytetarëve.

VENDI

COVID 19, SHQIPËRIA MBYLL PËR HERË TË DYTË KUFIJTË

Shqipëria ka mbyllur kufijtë për herë të dytë në historinë e saj. Në të dy rastet shkak ka qenë një armik i padukshëm. Pas ardhjes së diktaturës komuniste, shteti i asaj kohe ndaloi daljet drejt Italisë e Greqisë, duke lejuar vetëm kalimin e kontrolluar drejt Jugosllavisë. Edhe në këtë të fundit të Vitit 1949 është […]

VENDI

ABUZIMI ME ÇMIMET NË FARMACI, PROCEDOHEN DY SHTETASE

Shënohen dhe rastet e para të abuzimit me çmimet duke përfituar nga situata emegjente e krijuar nga koronavirusi në Shqipëri. Në Durrës, 2 pronare farmacish po procedohen penalisht pasi nga kontrollet ato nuk kanë lëshuar kupon tatimor si dhe kanë rritur çmimet e produkteve.