BOTA

TESTOHET SIGURIA E ”BOING 737 MAX”, PAS AKSIDENTEVE AVIONI ËSHTË TËRHEQUR NGA FLUTURIMET

Avioni tip “737 Max” i kompanisë amerikane “Boing” synohet të rimarrë çertifikatën e sigurisë nga autoritetet e vendit. Pas aksidenteve fatale të dy viteve të kaluara, mjeti fluturues është tërhequr nga kompanitë ajrore deri në adresimin e problemeve teknike.

BOTA

KORONAVIRUSI MË I RREZIKSHËM SE SIDA DHE MALARJA, ÇDO 18 SEKONDA HUMB JETËN NJË PERSON

Vdekjet që lidhen me koronavirusin vazhdojnë të riten çdo ditë e më shumë. Deri më tani ka më shumë se gjysmë milioni të vdekur në të githë botën. Numri i vdekjeve nga COVID-19 arriti në gjysmë milioni njerëz të dielën, sipas një raporti të Reuters, një etapë e rëndë për pandeminë globale e cila po […]

BOTA

ORA E LONDRËS, MË E DËMTUAR SESA ISHTE MENDUAR

Ora 177-vjeçare e Londrës, Big Ben është dëmtuar më shumë sesa ishte menduar nga bombat gjermane gjatë Luftës së Dytë Botërore, kanë thënë ekspertët teksa shifrat e shpenzimeve për renovimin e saj po vazhdojnë të rriten.

BOTA

SHPËTOHEN STUDENTËT, PO NGJISNIN MALIN NË MES TË STUHISË

Në shumicën e shtypit britanik, janë përshkruarsi “katër idiotë“ të rinjtë që ishin nisur në mesin e stuhisë ‘Ciara’ për t`iu ngjitur malit më të lartë në Britani, Ben Nevis. Studentët të cilët besohet të jenë nga Glasgow, ishin të keqpajisur për një aventurë të tillë. Nuk kishin mjetet më bazike për ngjitje e as […]

BOTA

Stuhia kiara shkakton 2 viktimat e para

Stuhia Kiara ka shkaktuar dy viktima pasi një pemë ra mbi makinën e një shoferi 58-vjeçar dhe një burrë 77-vjeçar ra përmbys dhe goditi kokën në akull. Shpejtësia e erës në zonë arriti në 60km/h në kohën e incidentit dhe njeriu u shpall i vdekur në vendin e ngjarjes